Paradontologija


Znaci i simptomi parodontalnih oboljenja

Veoma je važno znati da možete imati neko oboljenje parodoncijuma bez očiglednih simptoma, posebno ukoliko ste pušač – nikotin smanjuje dotok krvi u gingivu, sprečava njeno krvarenje i oticanje i tako maskira realno stanje. Ipak, treba posebno obratiti pažnju na sledeće:

·        krvarenje desni – mišljenje je da desni krvare usled grubog pranja zuba. Iako je takav način pranja loš (između ostalog dovodi i do njihovog povlačenja), ne bi trebalo da izazove krvarenje. Svaki trag krvi je signal da neki oblik oboljenja postoji.

·        neprijatan zadah – zubni plak se lako može nataložiti u prostorima između zuba stvarajući tako pogodnu sredinu za razmnožavanje bakterija. Njihovi produkti – jedinjenja bogata sumporom izazivaju neprijatan zadah.

·        crvenilo i uvećanje desni – zapaljenje gingive je obično prvi vidljivi znak oboljenja parodoncijuma.

·        povlačenje desni – ako primetite da Vam zubi izgledaju duži nego ranije, verovatno je doslo do povlačenja desni ostavljajući tako ogolićene korenove.

·        preosetljivost – ukoliko dođe do povlačenja desni, otkriveni korenovi zuba mogu postati osetljivi na toplo i hladno, dok je sama upaljena gingiva već bolno osetljiva na dodir.

·        periodontalni apsces je gnojna kolekcija koncentrisana u periodontalnom dzepu,odnosno prostoru oko zuba. Zona zahvaćena infekcijom postaje otečena i bolna na dodir. Ako dođe do spontane drenaže gnojnog sadržaja, može se javiti neprijatan ukus u ustima, kao i loš zadah.

·        labavljenje zuba – usled propadanja kosti, zubi gube potporu, počinju da se klate i migriraju.


Oboljenja parodoncijuma i Vaše opšte zdravlje
 

Parodontalna oboljenja nastaju u Vašim ustima, međutim ona su povezana sa mnogo ozbiljnijim stanjima kao što su kardiovaskularne bolesti, dijabetes, prevremeni porođaji.Istraživanja ukazuju na dva mehanizma koja omogućavaju ovu uzročno – posledičnu vezu:

·        umerena, do izražena parodontopatija povećava nivo telesnog zapaljenja; lokalno zapaljenje uzrokuje sistemsko, što je karakteristika svih hroničnih zapaljenskih bolesti
·        bakterije koje se nalaze u parodontalnim dzepovima se često sreću i u plaku krvih sudova, samim tim je potrebno sanirati parodontalnu inflamaciju i tako uticati na sistemsku.

Prevencija

Najbolji način da sprečite nastanak parodontalnih bolesti jeste redovno i efektivno pranje zuba i korišćenje zubnog konca. Redovne stomatološke kontrole i profesionalno čišćenje zuba na svakih 3-6 meseci su jednako važni za očuvanje zdravlja Vaših desni. Instrumenti i aparati koji se koriste u stomatološkoj ordinaciji mogu da dopru do zona koje su nepristupačne za četkicu i zubni konac. Vizuelnim pregledom i posebnim instrumentima kojima se utvrđuje dubina prostora između površine zuba i okolne gingive (dubina dzepova), mogu se otkriti rane faze parodontopatije i blagovremeno sanirati. Takođe rendgenskim snimcima se registruje stanje koštanog tkiva i stepen napredovanja infekcije.
Postoje naravno i koraci koje možete samostalno preduzeti: hraniti se zdravije i balansirano, smanjiti nivo stresa, osloboditi se loših navika kao što je pušenje.

Osnovni cilj jeste da Vaši zubi “žive” koliko i Vi.

sr_RS
Call Now Button